המסע לפולין 2020

המסע לפולין 2020

עלינו תמיד לקחת צד, ניטרליות עוזרת לתקופן, לעולם לא לקורבן. שתיקה מעודדת את המענה, לעולם לא את המעונה״
(אלי ויזל)

 כבכל שנה, השתתפה אתמול משלחת הסתדרות המורים בטקס ליום השואה הבינלאומי באושוויץ. את המשלחת מוביל פסח לנדסברג. במשלחת השתתפו עליזה מדינה יו״ר סניף נתניה, אריאלה רדעי יו״ר שלוחת כרמיאל והגליל המערבי ויוסי מיכל אחראי קשרי חוץ בהסתדרות המורים.

 

  

יום הזיכרון הבינלאומי לשואה בסימן 75 שנים לשחרור מחנה אושוויץ-בירקנאו

משלחת הסתדרות המורים

26 – 30 ינואר, 2020

 

השנה מציינים בעולם 75 שנים לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ – בירקנאו. יום הזיכרון הבינלאומי לשואה אשר חל ב- 27 בינואר עמד בסימן שחרור מחנה ההשמדה.

אחת לשנתיים מקיימים הסתדרות המורים בישראל, הסתדרות המורים הפולנית והסתדרויות המורים הגרמניות סמינר חינוכי בנושא הוראת השואה. השנה הוחלט לקיים את הסמינר במתכונת כנס בינלאומי בו ייקחו חלק מחנכים מארגוני מורים מכל העולם. ארגון החינוך הבינלאומיEI  המונה מיליוני מורים בכל העולם, הביע רצון ותמיכה להשתתף בהכנת הכנס. גם קרן אברט הצטרפה לסיוע בהכנה ובמימון פרויקט התרגומים הסימולטניים בכנס.

הכנס התקיים בין המועדים 26 – 30 ינואר, 2020 בקראקוב ובאושוויץ.

משלחת הסתדרות המורים כללה את פסח לנדסברג שעמד בראש המשלחת והוביל את שיתופי הפעולה בין הארגונים בתכנון הכנס יחד עם דורוטה אובידניאק מהסתדרות המורים הפולנית אשר הוציאה לפועל את הסיכומים. ארבעת המשתתפים הנוספים במשלחת כללו את – אברהם צחייק, עליזה מדינה, אריאלה רדעי ויוסי מיכל.

ביום א' 26 בינואר, הגענו לקראקוב בצהריים, ומיד הצטרפנו לסיור במחנה ההשמדה אושוויץ. צפינו בתצוגות המטלטלות במוזיאון, סיירנו בביתנים, ראינו ערמות של נעליים, מזוודות, כלי אוכל, שערות, משקפיים ועוד זוועות. ושמענו על חיי הקורבנות היהודים במחנה. התרעמנו לשמוע את המדריכה במוזיאון מתארת את היהודים כ"אסירים" שנכלאו במחנה. העלנו את הנושא במסגרת הכנס תוך הדגשת חשיבות הדיוק בתיאור מצבם של היהודים כקורבנות שנכלאו, עונו ונרצחו במחנה בגלל הדת שלהם. חשוב לציין כי הסוגיה עוררה דיון ער בקרב המשתתפים. (יש בכוונתנו לבדוק את הנושא עם יד ושם)

ביום ב' 27 בינואר, לקחנו חלק בטקס הבינלאומי לציון 75 שנים לשחרור מחנה אושוויץ. הטקס התקיים באוהל ענק שהוקם בפתח הכניסה על שער המוות בירקנאו. בהגיענו אל מקום הטקס ראינו חשיבות בהנפת דגלי המדינה והסתדרות המורים כמסר ברור לניצחון ולגבורה שלנו כיהודים, כישראלים וכנציגי המורים בישראל.          

בטקס השתתפו שורדי השואה, נשיאים ומלכים ובהם נשיא מדינת ישראל מר רובי ריבלין, רבנים וכמרים, בני נוער ומשלחות מעשרות מדינות. במיוחד ריגשו אותנו הדברים של שורדי השואה. אחד השורדים ביקש בדבריו: "על מנת שנגן על נכדינו מהאסון הבא אנחנו לא חייבים לאהוב איש את רעהו אלא עלינו ללמד לאמפתיה והשתתפות בצער". שורד אחר הציע לנו להוסיף דיבר אחד עשרה לעשרת הדיברות לנוכח לקחי השואה: "לא תהיה אדיש". הוא הזהיר אותנו מפני הסכנות באדישות לסבלם של אחרים.

  

הכנס החינוכי נפתח ביום ג' ה- 28 בינואר בדברי ברכה של מזכ"ל ארגון החינוך הבינלאומי דיוויד אדוארדס ושל מזכ"ל הסתדרות המורים הפולני סלוומיר בורוניאז'. בכנס התקיימו מספר פאנלים. פאנל מומחים עסק בנושא – "ללמד אודות השואה כחלק מהמאבק נגד גזענות, הפחד מהזר ועלייתן של גישות פשיסטיות", ובו שמענו על לימודי שואה במוזיאונים ועל האתגרים בעידן של נרטיבים

  

משתנים אודות השואה. פאנל מורים הציג בפני המשתתפים עשייה חינוכית ייחודית בהוראת השואה. במסגרת הפאנל עליזה מדינה ואריאלה רדעי חברות משלחת הסתדרות המורים, הציגו מצגות בדבר דרכי הוראה ייחודית ללימוד נושא השואה בגני ילדים ובתי ספר יסודיים בישראל.

יום הכנס הראשון הסתיים במפגש מרתק עם במאית הקולנוע מעוטרת הפרסים, אגניישקה הולנד, אשר ביימה מספר סרטים שעוסקים בשואה ובהם הסרט "אירופה, אירופה". בין יתר דבריה היא סיפרה על יהדותה, וחייה בצל השואה.  

היום השני של הכנס, יום ד' ה- 29 בינואר, נפתח בהרצאה של הממונה על תחום הדמוקרטיה וזכויות האדם במועצת אירופה. הוא שיתף אותנו במדיניות של מועצת אירופה בהתמודדות עם תופעות של גזענות, אנטישמיות, הומופוביה וקסנופוביה. גם הוא חשף את יהדותו.

הכנס נחתם בהצהרה משותפת שכתבו הסתדרות המורים, הסתדרות המורים הפולנית והסתדרויות המורים הגרמניות. נוסח ההצהרה גובש ועודכן על ידי יוסי מיכל ופסח לנדסברג, ואושר על ידי יפה בן דוד. הנוסח המתוקן הוגש ל- EI, ואושר ללא הסתייגות. נוסח ההצהרה הסופי הוצג על ידי יוסי מיכל בפני כלל באי הכנס, ואושר על ידם. (נוסח ההצהרה בעברית מצ"ב)                   

את הכנס סיכם פסח לנדסברג אשר ציין בפני באי הכנס כי הוא רואה חשיבות רבה בהמשך קיום הסמינרים החינוכיים המשותפים. פסח ציין כי בישראל אנו מתייחסים ליום השואה כיום שואה וגבורה. לדבריו הגבורה של שורדי השואה ולוחמי המרד בגיטו ורשה ובראשם מרדכי אנילביץ' היא המצפן שצריך לעמוד בפנינו בזיכרון השואה והגבורה.

 

 חתמנו את השהות בקראקוב בסיור ייחודי אל חייה והשמדתה של הקהילה היהודית בקראקוב. ביקרנו ברובע היהודי העתיק, בבתי הכנסות ששרדו, ובקבר הרמ"א. עצרנו על יד שריד מחומת הגטו, ובפתח המפעל של אוסקר שינדלר חסיד אומות עולם שהציל מאות יהודים.

אנו מבקשים להודות ליפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים שתמכה וליוותה את המשלחת בתהליך ההכנה לכנס ובמהלכו.

 

לקריאת נוסח ההצהרה המשותפת לחצו כאן

 

  הצהרה משותפת שכתבו הסתדרות המורים, הסתדרות המורים הפולנית והסתדרויות המורים הגרמניות
חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד