על המדף - פרחי-בר פורחים שנית
על המדף - פרחי-בר פורחים שנית

 על המדף - פרחי-בר פורחים שנית
 מרים סנפיר
 
  פרחי-בר
 מאת: זאב
 איורים: יערה עשת
 הוצאת הקיבוץ המאוחד 1999

תודה להוצאת הקיבוץ המאוחד על שמצאו לנכון להחזיר אל מדף הספרים לילד אסופה מחודשת עם מיטב שיריו של זאב (זאב אהרון).
הדורות שגָדְלו וגִדְלו ילדים על שירי זאב, ודאי יתרגשו וישמחו לגלות את הספר בחנויות הספרים. הגננות הוותיקות שבינינו זוכרות מילים ונעימה של השיר לט"ו-בשבט -  עֵץ נָטַעְתִּי אני תוהה אם השיר הזה עבר את "משוכת-הדורות" ומצוי ברפרטואר שירי ט"ו-בשבט:
 עץ נטעתי
 בחג האילן
 בגני הקטן
 ולאדמת גני
 אמרתי כך:
 "אני ואת
 קשורים לעד
 בנטע הרך
 יגדל ויצמח"
 (שם ע' 14)
 רבים משיריו של זאב זורמים עם לוח השנה -  הישראלי-יהודי. האסופה שלפנינו -  פותחת בשיר "היורה"  ולקראת סיום מופיע בשיר "אָבי לִמד אוֹתִי לשחות". בתווך נמצא, בסדר כרונולוגי, שירים כגון: סֻכַּת מִיכַל; נָבַט לִי בגן; אנו נושאים לפידים; עץ נטעתי; גני שלי; בשלו הפירות בגני; שמות השירים רומזים על הדגשים ששם זאב על חגי הטבע ועל הקשר לאדמה. השיר הקלאסי המזומר "אנו נושאים לפידים" (שאינו דוקא שיר ילדים) מזכיר את ההרואיות שייחסנו לעצמנו כ"צאצאי המכבים".
פרט לכל אלה -  יש מספר שירים העוסקים בחוויות ילדים כמו השיר אבד לי כדור, או השיר המפורסם -  איני רודף לטאות. השיר החותם את רשימת השירים -  "ילדי כל העולם" -  הוא מעין המנון לילדים והמנון לחיים, שיש לו משמעות מיוחדת דווקא בימים אלה של תקווה לעולם יותר טוב לילדינו ולילדים בעולם כולו.
בדפיו האחרונים של הספר מצוי הסיפור המפורסם העובר מדור לדור -  "תמר והסביונים" (האם הוא עדיין עובר?).
הקובץ חותם בסיפור חייו של המשורר -  מאת גרשון ברגסון:
"חלוץ, ציוני שעלה ארצה בשנת 1925, מורה, מחנך, עורך דבר לילדים עסקן ציבורי שיסד את מפקדת קצין חינוך ראשי -  בצה"ל בראשית ימי המדינה..."
אני מקווה שהספר היפה הזה שקיבל "פנים חדשות" באמצעות איוריה המסוגננים של יערה עשת יתחבר להורים צעירים, לגננות צעירות -  ישא חן בעיניהם והם יעבירו את החוויות, הרגשות והלשון -  בקריאה רגישה והתבוננות מלטפת באיורים רכי המבע והצבע -לדור הילדים הגדל בארץ -  על סיפו של המילניום הבא.
פרחי בר -  שייכים לקלאסיקה של ספרות הילדים העברית שנכתבה בארץ עוד בימי טרום המדינה. לא נותר לי  אלא לקוות כי פרחי-בר ישרדו כחלק מהמטען התרבותי של הדורות הגדלים בארץ.

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד