בפתח החוברת
בפתח החוברת

לחברותינו הגננות,
בימים אלה יגיע לביתכם " קול קורא" מידע והזמנה לרישום ולהשתתפות פעילה בכינוס לחינוך בגיל הרך. גננות המעוניינות בייעוץ והדרכה בכל הנוגע להשתתפות בדיונים, להצגת יוזמות,
פרוייקטים, דרכי עבודה חדשניות, מחיי היום יום בגן, מתבקשות לפנות למחלקת הגננות:

בן סרוק 8 ת"א 62969, טלפונים במחלקה: 03-6922956-7,6922960.

ולמנהלת הכינוס: זהבה וינטר או עפרה חמדת -  טלפון: 03-5244285-6, פקס:03-5274852.

נשמח לעמוד לשרותכן  ולסייע ככל הנדרש.
דקלה
צדוק, המחלקה לגננות
מרים
סנפיר, "הד הגן"  

 בפתח החוברת

אמר של ד"ר רינה מיכלוביץ, ובו סקירה ודיון על אישים, תאוריות ואירועים -  המהווים ציוני דרך במאה של הילד, פותח חוברת זו. כזכור, פרסם גדעון לוין בחוברת א' תשרי תש"ס מאמר בשם 1999 - סיומה של המאה של הילד, ואילו מיכלוביץ מתמודדת בשאלה האמנם תמה המאה של הילד?
שני נושאים מסדר היום הציבורי של חיינו: נושא האלימות ונושא השיויוניות נידונים בפן העיוני פובליציסטי בפן הפסיכולוגי ובפן החינוכי פרקטי של חיי היום יום בגן-הילדים. המאבק נגד האלימות נדון במאמרו של גדעון לוין והתמודדות עם אלימות כתוכנית עבודה בגן בכתבתה של הגננת רינה רז. לצד שני אלה אנו מביאים ניתוח ודרכה של הפסיכולוג דן קורין בנושא: מריבות בין ילדים. חינוך לשיוויון בגן-הילדים - האמנם? - 
הוא שם מאמר המתבסס על עבודה אקדמית של הגננות נורית לוי-קולני והדסה שאול-שי וכתבה בשם:
 הזדמנות שווה לבנים ולבנות בגן "גפן" -  באריאל -  מתארת יישום תכנית על-ידי הגננות חני יוסף ושמחה קצין. ולצד שני אלה -  מאמרה של תמי אילת הנושא את השם "אמוציולוגיה", המחברת מזהה ומאפיינת  את הדרך הנשית בתינוקות ובילדות -  תוך התבססות על ספרות פמיניסטית. שיוויון וכבוד לשונה מובאים בכתבה של חנה זילברברג -  גננת בשכונת קרית משה ברחובות העובדת עם אוכלוסייה אתיופית, וקשרים בין  ילדי גן לבין בני-נוער, בעלי צרכים ייחודיים מתוארים על-ידי מלי, גננת בקיבוץ גבעת-חיים.
הד הגן פותח אשנב לחוברת בשם קד"ם -  קול -  דרום -  מזרח.
גננות בשכונות דרום מזרח תל-אביב בפיקוחה של רינה פרידמן מפיקות מזה כשנתיים חוברת המיועדת לשיח  מקצועי והגיגים אישיים של גננות. אנו מפרסמים מספר כתבות מתוך קד"ם. כמו כן אנו מביאים סקר שערכה  רינה פרידמן העוסק בעמדות של גננות והורים -  בנושא "גן פתוח" להורים בתקופת הרישום לגנים.
על חגים ומועדים -  על מנת להעשיר את הרפרטואר בנושא השואה והגבורה אנו מציעים מפגש עם אנשי מופת ותופעות הומאניות שהתקיימו בצל עשן המשרפות. ירדנה הדס ושולה איתן בכתבות שלהן עוסקות בדמותו  של יאנוש קורצ'ק -  הסופר והמחנך. ומביאות את "תומי" ספר תמונות של אב המצייר לבנו בן השלוש במחנה  ההסגר בטרזינשטט. בכתבות יש הצעות והדרכה לגננות.
כתבה בנושא חג העצמאות עוסקת בהדרכת סטודנטיות לגיל הרך, במכללת אפרתה, להתמודד בהוראת אספקטים של חג העצמאות הקשורים בהבנת זמן היסטורי.
במדורינו הקבועים: סקירת ספרים, סקירת חמרי למידה חדשים -  באגף לחינוך קדם יסודי, וקול קורא  ראשון למנויינו -  המודיע על הכנס לגיל הרך -  בסימן 100 שנות גן-הילדים בארץ ישראל, שיתקיים בסוף  חודש אוגוסט 2000.
מרים סנפיר

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד