מכתבי אהבה למתמטיקה
מכתבי אהבה למתמטיקה
מאת: משה קליין

מאויר בעבודותיו של פנחס כהן גן; בהוצאת רכס, 2002

ספר לאוהבים - על סְפָרות ועל מִסְפָּרים

צביה ולדן

מי שלא ראה את משה קליין - איש גבוה ונעים פנים - עובד עם ילדים בגן, החמיץ הזדמנות ללמוד להקשיב ולהיווכח במו עיניו כיצד מפליגים עם ילדים רכים לארץ של חשיבה מתמטית. במלותיו זה נשמע כך: "מתייחסים אל הילד כאל מי שמסוגל לפענח בכוחות עצמו משמעות מתמטית שחבויה בשאלה".

בספרו "מכתבי אהבה למתמטיקה", שיצא לאור ממש בימים אלה, אכן מוקדשים שני פרקים, לפחות, לעיסוק בחשיבה מתמטית בגיל הרך. למשה יש הרבה מה להגיד, אבל עיקר אומנותו היא להקשיב ולחכות שיתעוררו אצל הילדים שאלות מעניינות. בפרק "ללא מילים" הוא משתף אותנו בשתי חוויות שלו שבהן פגש ילדים שאינם דוברי עברית, והצליח להגיע אליהם בעזרת שפות אחרות - שפת ההקשבה - ללא מילים, ושפת המתמטיקה - לשון של סמלים.

בפרק "בגיל הרך" מביא משה דוגמאות כיצד ניתן להציף שיח מתמטי על=ידי שאל הפשוטה כמו "לדעתך, מה יש יותר אנשים או עיניים?". כשקראתי את ההמשך לא יכולתי שלא לחשוב על יופיהי של העברית, שבה לשני הפעלים 'לחשוב על' ו'לחשֵב את' יש שורש משותף. נהניתי במיוחד לקרוא את הפרק הנקרא "משוואה עברית" המדבר בְּחישוּבית לכל אוהבי העברית.

הספר הצנוע הזה מאויר בעבודותיו של פנחס כהן גן, אמן פורה ומקורי, כמוהו כמו הכותב, יוצר שמביט על העולם בעיניים אחרות ורואה בו דברים, שלעתים הם סמויים עבור רבים מאתנו. חבל שהמו"ל בחר בנייר כל=כך דק שדרכו מציצים הדפים הבאים, וכך לא זוכים היוצרים לכבוד המגיע עליהם, ואילו אנחנו הקוראים, צריכים להתאמץ ולהחזיק את הספר בזווית שתקל על הקריאה. אותו חוסר ידידות בעיצוב ובעימוד מתבטא גם בדברי הפתיחה שבהם מופיעה באותיות קטנטנות ובגופן בלתי קריא רשימת הנושאים של הספר - במקום להביאה כתוכן עניינים, או לפחות בעמוד נפרד.

משה אומר: "הבנה מתמטית היא סוג של ראייה המושגת בדיאלוג בין תפישה פרטית ותפיסה מוכללת". כל מי שרוצה להשתתף בדילוג זה ולטפח ניצני מתמטיקה בקרב הילדים מוזמן לקרוא, להתאהב, להתבשם ולבשם.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד