בפתח החוברת
בפתח החוברת

 

לאה גיחון - מהאימהות המייסדות של המחלקה לגננות בתקופת טרום=מדינה וראשות המדינה - הלכה לעולמה בגיל מאה. המחלקה לגננות והד=הגן חולקים לה את הכבוד הראוי ומפגישים את התקופה שהיא מייצגת, עם הדורות הצעירים שלא ידעו אותה.

מקבץ מאמרים במגון נושאים מאכלסים את מדור עיון ומעש. המאמר הפותח - מציג את "תכנית שוורץ" לימודי מוסמך לגיל הרך שחגגה 25 שנה לקיומה. פרופ' מרים רוזנטל - מייסדת התכנית, העומדת בראשה וד"ר יעל דיין, מרצה וחברה בכירה בצוות - סוקרות את הגישה התאורטי שבבסיס התכנית - הגישה ההתפתחותית=אקולוגית, ואת "ההיסטוריה" של התכנית. הפסיכולוגית ד"ר קלודי טל ממקדת את תשומת ליבנו לנושא החיזוקים - שהם חלק בלתי נפרד בכל תהליך חינוכי - ומציעה הבחנות מפוקחות בנושא זה. גדעון לוין, מתדיין בזיקות שבין הַמְצָאוֹת למציאות, זאת בהתייחסות להוצאותיהם של ילדי גן.

נילי אפשטיין, משתפת אותנו בפרוייקט העוסק בעולם הרגש בתמיכת אמנויות ומעגנת את עקרונות עבודתה בתשתית תאורתית. ציפי יונה אלחסיד, חברת צוות המרכז לפעילות הילד באורנים משתפת אותנו במה שלמדה על גן=הילדים היפני - במסגרת שהותה ביפן כתלמידת מחקר מטעם קרן המחקר היפנית בשנה"ל תשס"א. צוות המורות לחינוך מוסיקאלי במכללת לוינסקי, בראשותה של קלאודיה גלושניקוב מציג עקרונות לבחירת חומרים בתחום החינוך המוסיקלי.

בעקבות הצהרות שיצאו מפי שרת החינוך ומנהלות המשרד על כוונות ללמד קרוא וכתוב בגן=הילדים, הקדשנו מקום ראוי לציון מקצועי בנושא. בסימן קריאה - פיתח בכתבה של גדעון לוין המגיב ב5- תמיהות על כוונה זו. צ'רחוב תובל מביעה עמדה במאמר העוסק בשאלות האם וכיצד ללמד קרוא וכתובתן. הד=הגן מבוא תרגום מעובד של נייר עמדה משותף לשני גופים מוסמכים בארה"ב האגודה הבינלאומית לקריאה (J.R.A) והאגודה הלאומית לחינוכם של ילדים צעירים (NAEYC). המאמר התפרסם ביולי 1988. חלקו הראשון - הראציונאל, מתפרסם בחוברת זו ואילו מסמך העמדה, ההמלצות ורשימת המקורות יפורסמו בגיליון הא של הד=הגן. בסימן קריאה חותם במאמרה של ד"ר צביה ולדן על הכרת שמות האותיות.

במדורים דרכי עבודה ורשמים ותגובות - כתבות של גננות על פרויקטים מקוריים הגנים שלהם; גננות חברון משתפות אותנו במאורעות היום=יום בגני=ילדים ביש"ע. וגננת על סף פרישה נחלצת להגנתו של גן=הילדים, מחשש שמנסים להעלים אותו ולגזול ילדות מילדי הגן.

במדור האגף לחינוך קדם יסודי, משתפים את הגננות ב"יוזמות של כבוד" - ארוע חגיגי שהתרחש בבית הנשיא בחסות רעיית הנשיא.

ומדורנו הקבועים המדף לילד, ובמחלקה, ובאגודה הישראלית למען הילד - מדור חדש שיסקר פעולות אגודה זו.

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד