בפתח החוברת
בפתח החוברת

לאן צועדים ילדי הגן? שמו של יום עיון שנערך ביוזמת המועצה הלאומית לשלום הילד וגופים וולונטאריים נוספים הדואגים לשלומם ורווחתם של ילדים. ישבו בראש המושבים שלושה חברי כנסת, בירכו מנכ"לית משרד החינוך וראשי השדולות והרצו אנשי מקצוע ואקדמיה. הדיון עסק בבחינת מודלים שונים של גני=ילדים: גנים אוטונומיים (רגילים) חטיבות צעירות ואשכולות גנים. אחד המסרים העיקריים של יום העיון היה: הצורך במחקר כבסיס לתיכנון מדיניות חינוכית. מצאנו לנכון לשתף את ציבור קוראינו במסרים וברעיונות שעלו בכנס. נתנו מקום מיוחד לתגובות של מדריכות בחט"צים, שנכחו בכנס והרגישו שלא היה ייצוג וביטוי הולם למתרחש בחטיבות הצעירות.

אנו מזמינים גננות ומורות בחטיבות הצעירות לשתף אותנו בניסיון שלכן. נשמח לקבל ולפרסם תגובות.

במדור עיון ומעש - שני מאמרים: רצף וחיטוב במסגרות חינוכיות לגיל הרך. ד"ר רנה מכלוביץ פורשת מבט רחב=יריעה, כולל רקע היסטורי ודיון ביקורתי עכשווי על מטרות ומניעים לחיטוב ועל אלטרנטיבות אפשריות בתחום זה.

המאמר השני לוקח אותנו לעולם שבין הריאליה לפנטזיה, במפגש עם שיריה המופלאים של שלומית כהן=אסיף, אחת היוצרות המקוריות והפוריות בתחום ספרות=הילדים.

במדור דרכי עבודה, פתחנו בסדנת הורים שהפעילו בכרמיאל הגננת מרים ברמן והפסיכולוג החינוכי אליעזר יריב. בסדנה הציגו את תורת האינטליגנציות המרובות כאלטרנטיבה ל"תורת המוכנות לבית=הספר". רחל מרגלית, גננת בשכונת גילה שבירושלים, חיזקה את רוח הילדים וההורים באמצעות נושא: כשהשמחה שורה במעוננו. הנושא שולב במהלך השנה בחגים, באירועים ובחיי היום=יום. בלהה בוך משתפת אותנו בתכנית האמנות שהפעילה בגן חרדי בתמיכה ועידוד האימהות. קיבלנו במערכת את "ספר השיאים" של ילדי החטיבה הצעירה בתפן. כולו מעשה ידי הילדים, ללא הסברים ומבואות של הצוות החינוכי. בחרנו "דפים מתוך הספר" - לחלוק עם קוראינו. אחרונה במדור זה הגננת כרמית ביטון, המתארת הפעלת מִסְפָּרָה בגן כדרך להתמודד עם פחדי בני השלוש מפני התספורת. גם בכתבה זו בולט שיתוף ההורים בהבנת תופעת הפחד אצל ילדיהם והשתתפות במהלך החינוכי להתמודדות עם הפחד.

רשמים ותגובות - תגובתו של גדעון לוין למאמרה של ד"ר רנה מכלוביץ, "מה עשית היום בגן ילד?" (הד הגן ב', כסלו תשס"ב) ותגובתה של ד"ר קלודי טל למאמרן של ליהי גת ודבורה פריד על הדרכה באמצעות ניתוח קטעי וידיאו.

במדף לילד - הצגה והתייחסות לספרי ילדים חדשים של ירדנה הדס ושל נורית יובל. בצירוף מקרים משמח בולטת הפעם יצירתה המגוונת של נורית יובל - סופרת, מאיירת ומבקרת קבועה במדורנו. כה לחי לנורית יובל. ומדורינו הקבועים, סקירת הנעשה באגף לחינוך קדם=יסודי ובמחלקה לגננות.

 

 

 

 

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד