האגודה הישראלית למען הילד בגיל
האגודה הישראלית למען הילד בגיל

האגודה הישראלית למען הילד בגיל הרך

הכנס השנתי של האגודה

בחופשת חג הסוכות התכנסו אנשי חינוך, יועצים, פסיכולוגים והורים לילדים צעירים לכנס השנתי של האגודה. מכללת לוינסקי אירחה בהצלחה רבה את באי הכנס במשכנה ועל כך אנו אסירי תודה.

בכנס נכחה הגב' סלמה סימונסטיין, מצ'ילה, נשיאת הארגון העולמי - אומ"פ, אשר סקרה את פעילות הארגון.

ח"כ תמר גוז'נסקי, יו"ר הוועדה למעמד הילד, סקרה את המצב העגום של ילדים בישראל בשנת 2002. ח"כ גוז'נסקי עמדה על הקשר שבין המצב הפוליטי והביטחוני ובין מצבם של הילדים המשלמים את מחיר הגזירות הכלכליות, שמחציתן לערך הוטלו על הילדים בעוד שאין התקדמות בחקיקת חוקים למען ילדים (כמו חוק חינוך חינם מגיל 3, חוקים המטפלים בילדים לקויי למידה וחוק מעונות יום שיקומיים).

הכנס עסק בהתמודדות ילדים, הורים ומחנכים עם מצבי חירום ונערך בשיתוף עם ארגון נט"ל (נפגעי טרור לאומי) ומכללת לוינסקי לחינוך. ד"ר רוני ברגר, פסיכולוג קליני מארגון נט"ל, הסביר בהרצאתו כי לילדים, בהשוואה למבוגרים, ניסיון קצר יותר בהתמודדות עם מצבי לחץ ולכן נדרשת עזרת הורים ומבוגרים אחרים המשמעותיים בחייהם. כיוון שתפיסתם הקוגניטיבית עדיין מוגבלת, קונקרטית ודיכוטומית - קשה יותר להסביר להם מצבים מורכבים. יחד עם זאת, חשוב מאוד להקשיב להם ולספק להם מידע והסבר, על=פי יכולתם ההתפתחותית. לילדים צעירים קושי בהכלה של הצפה רגשית ונטייה גבוהה מזו של מבוגרים להכחשה, להימנעות ולניתוק. יש צורך לספק להם אפיקי ביטוי רגשי (מילוליים ובלתי מילוליים), לאפשר להם פורקן פיזי על=ידי פעילות אקטיבית (שאיננה אפשרית במידה מספקת כאשר הם סגורים בבית "בגלל המצב") ובעיקר לשמור על השגרה ככל האפשר ולהבטיח להם תמיכה והגנה.

אורה גולדהירש, פסיכולוגית חינוכית מן האגף לחינוך קדם=יסודי במשרד החינוך, סיפרה על "ערכת חירום" לגננות, שגובשה במשותף על=ידי צוות המשרד וצוות מהשירות הפסיכולוגי=חינוכי. הערכה מספקת ידע ומיומנויות שיעזרו לגננת להתארגן מקצועית ואישית ביתר תושייה ויעילות בזמן חירום מתמשך ובאירוע קריטי. בעזרת הערכה תהיה הגננת מודעת יותר לצרכים של הילדים במצבי לחץ ותוכל להגיב אליהם ביתר רגישות. כמו כן מציגה הערכה כיצד להיעזר באנשי מקצוע נוספים.

ד"ר תמר ורטה=זהבי ממכללת דוד ילין בירושלים הציגה ציורי מלחמה, שצוירו על=ידי ילדים יהודים וערבים ושנאספו בחודשים מאי=יוני 2002. הציורים חושפים את תפישת הילדים, חוויותיהם, תחושתם ופחדיהם מהמלחמה. בציורים מוות והרג, אלימות ודם. מובעת בהם התובנה שבין החיים והמוות מפריד רק שבריר של שנייה. המסרים שהתקבלו: "הבנתי שאף אחד לא יכול לשמור עלי", "ביתי כבר איננו מבצרי" וכו'. רוב הציורים מבטאים חוסר אונים מוחלט (מלבד ציורי ילדים ערבים שמגלים בהם גם התנגדות ושימוש במיתוס ה"אבן": מעין דוד וגוליית). בולטת החוויה של תוהו ובהו, בו אין דבר בטוח ואין דבר ברור.

(סיכום הרצאות הכנס נכתב על=ידי דרורית אמיתי=דרור, חברת הנהלה)

מכתב לחברי הכנסת

עם פתיחת מושב החורף של הכנסת שלחה הנהלת האגודה מכתב לכל חברי הכנסת בקריאה לפעול למען יישום חוק פעוטות בסיכון (הזכות למעון יום) והוצאתו מחוק ההסדרים בשנת התקציב הקרובה. בין השאר נכתב: "למרות שבישראל עולה בהתמדה מספרם של פעוטות בסיכון עקב המצב הכלכלי והביטחוני הקשה, מאז נחקק החוק ב=17 ביולי 2000, הממשלה מקפיאה את יישומו במסגרת חוק ההסדרים. אנו פונים אליך להשפיע על חברי כנסת וחברי ממשלה למנוע הקפאתו החוזרת של החוק, כדי להביא להפעלתו החל משנה 2003. הפעלת חוק פעוטות בסיכון תאפשר לפעוטות תנאי חיים נאותים והתפתחות תקינה במסגרת חינוכית הולמת. מיותר לציין כי טיפול נאות בתינוקות מונע קשיים בעתיד וחוסך בכך משאבים רבים הנדרשים בטיפול במסגרות של חינוך מיוחד, טיפול בעבריינות, באלימות וכד'.

"האגודה למען הילד בגיל הרך שמה לה כמטרה להוות קול לפעוטות אלו, שלא מסוגלים להשמיע קולם ולתאר את מצוקתם הקשה. לך כנבחר/ת ציבור כוח להשפיע על גורלם באמצעות חקיקה. נודה לך אם גם את/ה תשתמש/י בכוחך כדי לשמש קול לפעוטות ולמשפחותיהם".

המצב הכלכלי פוגע אנושות בגיל הרך

לאחרונה הגיעו להנהלה מספר פניות מאנשי מקצוע בגיל הרך המבקשים את עזרת האגודה במאבקם נגד סכנת קיצוצים קשה בתוכניות רבות. האגודה תנסה להלחם במגמה הרווחת, בה ילדים בגיל הרך ובפרט בגילאים לידה עד שלוש, הם הראשונים להיפגע מהקיצוצים. במשרד העבודה והרווחה, למשל, הגדילו את מספר המשפחתונים שבפיקוח כל רכזת. כאשר הוקמו המשפחתונים, בשנת 1977, היתה כל רכזת אחראית על שמונה משפחתונים ואילו היום היא אחראית על 28. משמעות הקיצוץ היא שלא ניתן יהיה לספק למטפלת הדרכה סדירה ונאותה.

במשרד החינוך קיצצו או סגרו תוכניות ייחודיות לגילאי לידה עד שלוש כמו תוכנית "פסיעות ראשונות", תוכנית "אור" ומדורי לידה עד שלוש במרכזיות הפדגוגיות. כמו כן קיצצו בכמחצית את משרת המדריכות של הגנים הפרטיים.

קיצוצים אלו הם עדות קשה וכואבת לנסיגה העצומה שחלה בהתייחסות לחשיבות החינוך והטיפול בגיל הרך.

הסתיימה שנה נוספת של פעילות האגודה הישראלית למען הילד בגיל הרך ומתחילה שנת פעילות חדשה. אנו קוראים שוב לאנשי חינוך, הורים, אנשי מקצוע אחרים ולכל מי שילדים יקרים ללבו - להצטרף אלינו ולפעול אתנו לשיפור מעמדו ומצבו של הילד בגיל הרך בישראל.

פעילות האגודה כולה בהתנדבות. כל תמיכה תהיה ברוכה - אם בהצטרפות בלבד ואם בפעילות אקטיבית. ניתן להצטרף כחברים לשנת 2003. דמי החבר לשנה - 50 ש"ח (ניתן לשלוח שיק לפקודת האגודה הישראלית למען הילד בגיל הרך. אל: פנינה מדליון, רח' בן=צבי 20, פתח=תקווה).

כוחנו תלוי בכם!!

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד