בפתח החוברת
בפתח החוברת

בפתח החוברת

מנהיגות אישית ומקצועית - נושא וכותרת של כנס ארצי לגננות שהתקיים בחול המועד סוכות תשס"ג.

הכנס תוכנן ובוצע על=ידי עמותת המורים בשיתוף המחלקה לגננות. בשני ימי הכנס נכחו למעלה משלוש מאות גננות מכל רחבי הארץ. חוברת זו פותחת בהרצאות נבחרות מכנס זה.

הרצאתו של חגי בן=צבי "מודל מנהיגות מעצבת במציאות חינוכית". המודל נלמד ואומץ על=ידי גורמים בארצות=הברית, מהתעשייה היפנית. המסר שלו: שאיפה למצויינות בניהול שמאפייניה: חם אנושי, אִתְגוּר וחזון של המנהל. המרצה המליץ על הטמעת אפיונים אלו במציאות החינוכית. מפגש משתפות הכנס עם רנה מיכלוביץ ומשה קליין לא היה הרצאה כי אם דיאלוג על דמותה של הגננת. בין היתר, רנה הדגישה כי הגננת היא נציגת החברה שקובעת את מטרות החינוך. תפקיד הגננת לישם מטרות אלו בעבודה החינוכית. משה דיבר על גננת הרואה בגן "מקום שלה" ומוצאת בתוך עצמה מהות פנימית אותה היא מפתחת בעבודתה החינוכית.

משה כינה את גן=הילדים "מעוז השפיות של החברה האנושית" והחזון לדעתו, יצירת "הווייה חוקרת" של הגננות הראויות לצורך זה לתמיכה ולסיוע אוהב מצד המערכת.

שיח גננות, פנל בהנחיית מרגלית וכסלר. בפנל דנו במנהיגות הגננת, בעצמאותה יבחנו את המטאפורה המפורסמת "האם הגן הוא היהלום שבכתר".

מדור עיון ומעש - מוקדש לילד (שני הגליונות האחרונים עסקו בתכנים). חנה צימרמן ופרופ' שושנה בלום=קולקה הציגו במאמן "קטעים נבחרים" מחקר השיח של ילדי=הגן. ניקול בן=נון טיפלה בתופעת "הדיבור הפרטי" של ילדים ופרשה את משמעותו לפי שתי תאוריות זו של פיאז'ה וזו של ויגוצקי. ד"ר יעל דיין כתבה בנושא "האילמות הסלקטיבית" - תופעת הילדים השותקים בגן. ד"ר קלודי טל עסקה בבעיית הילד הדחוי בגן ובבית=הספר. מרים ברמן ואליעזר יריב כתבו על מאבקי כוח וקונפליקטים בין ילדים - בגן.

מדור דרכי עבודה פותח בשתי כתבות המתארות עבודה חינוכית בגנים רב=תרבותיים, בעיקר עם ילדי הקהילה האתיופית. ד"ר צביה ולדן והמפקחת שמחה בכר מתארות פרויקט רב=שנתי בגני=ילדים בנתניה ברוח "הגישה השוזרת". חנה זילברברג גננת ברחובות מספרת על נסיונה ואמונתה בעבודה עם ילדי עולים בעבר ובהווה.

כתבות נוספות במדור זה, מתארות עבודה חינוכית המתבססת על ארועים וצרכים אותנטיים בכל גן. נגה וינטרוב, גננת בגבעת שמואל מסבה "הרגל רע" של סחר בממתקים בין ילדי הגן למפעל תרומות מזון לנזקקים. דבורה יוסף גננת במושב עזריה מסבה ספר/משל למבוגרים לסיפור ילדים בעל מסרים של פתיחות לשינוי וטיפול בילדים בעלי קשיים רגשיים. זהבה נפתלי, גננת בהרצליה שתפה בורים כ"מַרְצִים" על תחום עיסוקם לילדי הגן. וגליה שמואלי גננת בכפר=סבא ממשה משאלה של ילד להפוך פלקט שהביא לגן "פאזל".

במדור ספרות ילדים מאמר של ד"ר רבקה גרון העוסק בילד השונה כמוטיב בספרות ילדים, עיון ספרותי ועיבוד דידקטי של לקט יצירות.

ברשמים ותגובות הבאנו את כתבתה של דליה רוט המתארת גננת מתוסכלת בתקופת שביתת הסייעות.

מדורינו הקבועים: האגודה הישראלית - אומ"פ, באגף לחינוך קדם יסודי ובמחלקה לגננות.

מרים סנפיר

 

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד