בפתח החוברת
בפתח החוברת

 

בפתח החוברת

חבורת תשרי תשס"ד, ספטמבר 2003 בסימן 100 שנים להסתדרות המורים (תרס"ג-תשס"ג). ארועי שנת המאה מסתיימים והסתדרות המורים נכנסת לאתגרי המאה השנייה לקיומה. הסתדרות המורים היא האיגוד המקצועי הגדול והוותיק ביותר בארץ וחברים בו כ-120,000 עובדי הוראה בכל שלבי החינוך. הד-הגן העיתון של הגננות נוסד בשנת 1935 ומאז הוא משרת את ציבור הגננות ברוח האמהות המייסדות - כאיגוד מקצועי תרתי משמע. הוא משמש בימה לדיון בנושאים פדגוגיים-דידקטיים העומדים במרכז השיח המקצועי, כמו גם מקור מידע בכל הנוגע לזכויות הגננת. בחוברת זו של הד-הגן נעסוק בהישגים ובדילמות של הגננות כקבוצה ייחודית בהסתדרות המורים. החלק הפותח ויוחד לכינוס החינוך במבחן הזמן 5: בברכתו לכינוס אמר המזכ"ל, מר יוסי ווסרמן, בית היתר:

"מעמדו של החינוך הממלכתי... נמצא בסכנה קיומית. אנו עושים כל שניתן לעמוד בפרץ ולאפשר לחברה הישראלית חינוך איכותי בתנאים קשים מנשוא..." בחרנו לפתוח חלק זה בהרצאתו של פרופ' אביעזר רביצקי בנושא: "העם היהודי בזמן הזה בין הכרחיות לחרות". בדבריו יש מסר של אחדות ואופטימיות, הנחוצים כל-כך לכל אחד ואחת מאיתנו. בהמשך נביא מעט מעושר הנושאים העוסקים בחינוך בגיל הרך, שהוצגו בכינוס - על תחומיו – על-ידי האגף לחינוך קדם-יסודי. הרצאתה של דליה לימור, מנהלת האגף - על החינוך בגיל הרך בעידן של אי-ודאות וחוה ביגר ממטה האגף בנושא הגננת כמנהלת וכמנהיגה. כמו כן מצגת המתארת עבודתן של הגננות ליליאן כהן ולאה עובדיה שזכו בפרס הסתדרות המורים על הפעלתן גן יהודי-ערבי ביפו ג'.

בהמשך אנו מציינים את שנת המאה בסימן המחלקה לגננות בהסתדרות המורים. במאמר רחב יריעה של החוקרת ד"ר שוש סיטון - העוסק במאבקן של הגננות למען הגן והגננת, בשנים המכוננות שקבעו את דמותה של המחלקה לגננות בתוך הסתדרות המורים. בעקבותיו כתבה/מסמך מתוך העזבון של תרצה קטינקא - מהאמהות המייסדות. בת העלייה השניה, מהגננות הראשונות של תל-אביב ולימים מורה בסמינר לוינסקי. אנו חותמים את כתבות שנת ה-100 בראיון שערכה העיתונאית יעל פישביין עם גילה רם האשה שלנו בצמרת הסתדרות המורים - לרגל פרישתה.

במדור עיון ומעש, מאמר המטלה עיון ומעש של ד"ר קלודי טל העוסק בהעמקה בנושא הרגלים בגן-הילדים ושני מאמרים העוסקים בתהליכי הבנת השפה - הדבורה והכתיבה: המשמעות וההֶקְשֵר - שני הכותבים גדעון לוין וד"ר חוה תובל עוסקים בנושא בסגנונות שונים במדור דרכי עבודה - שני פרוייקטים בלבד (מחמת קוצר המצע) ייחודם של הפרוייקטים בכך שהם נוצרו בתוך כל אחד משני הגנים ופותחו תוך הקשבה רבה לילדים.

במדורים ספרות ילדים ועל המדף לילד מאמר של ד"ר רבקה גרון על יצירתה של חיה שנהב וסקירת ספרי ילדים של רבקה גרון וירדנה הדס. ומדורינו הקבועים האגודה הישראלית - אומ"פ, באגף לחינוך קדם-יסודי ובמחלקה לגננות.

בברכה לשנה החדשה

שתבוא עלינו לטובה

מרים סנפיר

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד