"מבטים" - מסתכלים בסביבה טבעית
"מבטים" - מסתכלים בסביבה טבעית

 

באגף לחינוך קדם יסודי

"מבטים" - מסתכלים בסביבה טבעית על ילדים

כלי תצפית חדש לגן-הילדים

"התצפית היא צילום תמונת מצב, היא מתארת ואינה מאבחנת"

("מבטים" עמוד 12)

כתבה: נירה קדמן

האגף לחינוך קדם יסודי

האגף לחינוך קדם-יסודי פיתח לאחרונה כלי תצפית חדש - "מבטים", שכוונתו לסייע לגננות להעמיק את היכרותן עם הילדים בפעילותם בחיי הגן, על מנת לאפשר להן להתאים את העשייה החינוכית לצורכיהם וליכולותיהם.

לכל גננת יש מידע רב על הילדים בגן שלה. הגננות ידועות במידע שהן יכולות לספק לגורמים טיפוליים בשעת הצורך. "מבטים" נועד לשמש כלי לצפייה ותיעוד שיטתיים שיתווספו ויארגנו את המידע המצוי בידי הגננת. כך תוכל להיווצר תמונה שלמה של אפיוני הילד: יכולות, קשיים, סגנון למידה, תחומי עניין והעדפות.

באמצעות "מבטים" יכולה הגננת לתעד התנהגויות של ילדים על-פני רצף של זמן, במגוון מצבים ופעילויות המתרחשות בסביבות השונות של הגן. שימוש בכלי זה יאפשר לאתר ילדים מתקשים, ולזהות איתותי מצוקה הנובעים מקשיים זמניים.

תיעוד התצפית מבוסס על היגדים תיאוריים של התנהגויות הילדים בחיי היום-יום בגן על פי שכיחותן, מאפשר לגננת לתאר באופן שיטתי את תפקודו של הילד בפעילויות השגרתיות והבלתי שגרתיות בגן, בפעילויות הגומלין שלו עם ילדים ועם מבוגרים, וכיצד סביבות ודרכי עבודה שונות משפיעות על התנהגותו.

שלא כמו אבחון חד-פעמי הנעשה על-ידי גורם חיצוני זר, היכרותה המתמשכת והמעמיקה של הגנת עם הילד מאפשרת לקבל מידע רחב ואמין על התנהגויותיו, ולהבחין בין אפיונים התפתחותיים לליקויים התפתחותיים.

התצפית אינה מטרה בפני עצמה אלא מהווה בסיס לתכנון התערבות מתאימה - חינוכית, טיפולית ושילוב ביניהן, במסגרת הגן, במסגרת הבית, ובמידת הצורך גם אצל גורמים טיפוליים בקהילה.

התצפית תלווה את כל שלבי ההתערבות ותהווה כלי להערכתה ולקבלת החלטה על צורך בהכנסת שינויים, כל זאת תוך שיתוף ההורים וגורמים רלוונטיים נוספים.

במקרים בהם יש צורך באבחון על-ידי גורמים מקצועיים בקהילה נדרשות הגננות לתת חוות דעת על ילדים אלה. מבטים מאפשר לגננת לארגן את דיווחה במושגי העשייה החינוכית בצורה שיטתית ומקצועית.

הטמעת הכלי והפנמתו בעבודת הגננת תביא למשנה זהירות בתיוג של ילדים, שהשפעתו בגיל הרך יכולה להיות קריטית.

דיווח להורים

"מבטים" מאפשר לגננת לדווח להורים בצרוה מקצועית, מפורטת ומאורגנת את תפקוד הילד בתחומי ההתפתחות השונים, בפעילויות הרבות והמגוונות בגן. בדיווח תתאר הגננת את דרכי עבודתה שסייעו לילד בתפקודו, ויחד יתכננו דרכי פעולה של ההורים בבית. באמצעות שיתוף הפעולה בין הגננת להורים תיווצר תקשורת הדדית, אמפטית ומתמשכת שתאפשר הערכה משותפת של צרכי הילד ותקל על ההורים בפנייה לגורמים מקצועיים בקהילה במידת הצורך. קשרים מסוג זה מעמיקים את האמון של ההורים במקצועיותה של הגננת ובמערכת החינוך כולה.

מה בחוברת

חלקה הראשון של החוברת עוסק בהסברים כלליים על מטרות התצפית, סוגים של תצפיות ודרכי יישום.

חלקה השני של החוברת מכיל דפי תיעוד המתארים את תפקודו של הילד:

· תפקודו הכללי.

· תפקודו בתחומי ההתפתחות השונים.

לחוברת "מבטים" מצורף תקליטור ובו טפסי תיעוד. הנחיות להפעלת התקליטור ולמילוי דפי התצפית מצויות בחוברת מבטים ובתקליטור עצמו. התקליטור בא להקל על עבודת התיעוד הנדרשת מן הגננת. התיעוד באמצעות התקליטור מאפשר לגננת לקבל, אחרי הזנת הפרטים שנאספו בתצפית, סיכום מעובד על תפקודו הכללי של הילד ובתחומי ההתפתחות השונים.

סיכום

מבטים מאפשר לגננות:

· להכיר את הילדים תוך זיהוי האפיונים הייחודיים שלהם.

· לתכנן עבורם דרכי עבודה מתאימות תוך התאמת הסביבה הפיזית והאנושית לצורכי הילדים ויכולותיהם.

· להעריך את השפעת ההתאמות החינוכיות על תפקוד הילד ולבצע שינויים בהתאם.

· לזהות צורך של ילדים בסיוע של גורמים מקצועיים בקהילה.

· לעקוב אחר שינויים החלים בילדים במהלך השנה ולהעריכם.

פעולות אלה תאפשרנה לכל ילדי הגן למצות את הפוטנציאל הטמון בהם ולהפיק את התועלת וההנאה המרביות משהותם בגן.

ניתן לרכוש את חוברת מבטים בעלות של 30 ש"ח בהוצאת ספר-לכל טל': 03-5580111, 1-800-35-1800.

 

 

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד