ביקורת קצרצרים
ביקורת קצרצרים

המעיל המופלא של יוסף

מאת סימְס טַבָּק

בהוצאת כנרת

נורית יובל

ספר=פעֲלול על=פי שיר יידי עממי, שבו מקצצים את החלקים המרופטים של מעיל ישן ובלוי ומתקינים ממנו לבוש חדש, בכל פעם קטן יותר מקודמו, עד שלא נשאר ממנו מאומה. חלק מהדפים גזורים ורואים מתחתם את שארית הבגד הישן. כרוב שירי העם שעברו מדור לדור, יש בו מסרים רבים מעֵבֶר לעלילה הפשוטה. מזכיר מאוד את "גלגולו של מעיל" מתוך "פתחו את השער" של קדיה מולודובסקה, וכדאי להסמיך את קריאתו לקריאת ספר זה ולדון בהשוואת הנוסחים. בכלל, כדאי תמיד לחפש חומרים מתוך הקלסיקה העממית, שהעובדה שהשתמרה מוכיחה שיש לה ערך מוסף.

שבחו של הספר בכך שהוא מעורר בקורא רצון להמשיך וליצור משהו מתוך עצמו. קל מאוד להכין מגזָרות של בגדים מנייר, לתת לילדים להמציא דגמים ודוגמאות של אריגים, לקצץ בהם ולתכנן אופנות של תיקונים. השעשוע הזה מהַנֶה הרבה יותר מהביגוד המושלם של הבובות הקנויות!

          זו גם הזדמנות מצוינת להזכיר לעוללי חברת השפע של קנֵה=וזרוֹק, שאפשר גם להפיק חדש מישן, או "לחזור ולעשות משהו משום דבר", כדברי המחבר באפילוג.

          ועוד הזדמנות לשוחח אתם על ימים אחֵרים, שבהם חיו קצת אחרת. ובעיקר - להנות מן הציורים, שהם מלאי פרטים ומעוררים רעיונות שאפשר לדרוש בהם בלי סוף.

למה כל לילה אני עייפה?

מאת מיריק שניר

איורים: נתן הלפרן

בהוצאת הקיבוץ המאוחד

ספר נוסף מעטה של מיריק שניר, שיודעת את סוד הצמצום ובוררת מילים קצרות ונכונות המכילות יריעה רחבה. שעות השינה באות לתת מנוחה לכל אברי הגוף שעשו ועסקו ופעלו, חוו וקלטו ועוללו, טרחו ועבדו ועמלו במשך היום, כל אחד בתחומו. הספר מעניק ומחזק אוצר מילים המאפיין כל איבר על=ידי פעילותו, ומוליך את הקורא לקראת השינה המבורכת שאינה עונש אלא מתנה. ספר "לילה טוב" נעים ומבורך.

שַבַּת הַדֻּבִּים

מאת יונה טֶפֶר

איורים: אבנר כץ

בהוצאת ספריית פועלים

לא כולנו גמישים די הצורך כדי לקבל שינוי בתוכניות, בעיקר אם התוכנית מפַתָּה וציפינו לה בכליון עיניים. כשהגיעה השַבָּת, שבה הובטח לאֶרֶז יום כֵּף עם סבא וסבתא בליקוט פטריות ביער, התברר שמזג=האוויר הסוער מונע את התענוג. מה עושים עם האכזבה? כמו תמיד, בא לעזרנו הדמיון היוצר: במקום להתאונן ולרטון, אפשר לנצל את גורם השיבוש ליצירת הנאות אחרות. אם לפנינו אילוץ של מזג=אוויר סוער, נמצא לו פעילות מתאימה ונבנה מאורה של דובים המתכוננים לשנת החורף. ידוע לכל שהאמצעים הפשוטים הנמצאים בכל בית, כגון אוהל, שמיכות ואפילו החלל שמתחת לשולחן הכתיבה, הם כר נרחב לבעלי דמיון. כולנו מתבקשים להפעיל את איזור הדמיונות הרדום בראשנו, והילד, שמחונן מלידה בכושר הפנטסיה, יוסיף רעיונות שלא חלמנו עליהם.

שָֹדֶה של מִטְרִיּוֹת

מאת: נעמי בן=גור

איורים: רות צרפתי

בהוצאת ספריית פועלים

גם ספר זה מציע לנו דרך להתגברות על קושי. ילדי הגן מצוידים במטריות צבעוניות ומרהיבות, ואילו אופיר נאלץ לבוא עם מטרייתו הגדולה והאפורה של אבא. הוא מתבייש בחריגותו, וכל מי שהיה פעם ילד שלָבוּש "לא כמו כולם" יודע במה מדובר. הגננת הנבונה שהגתה מחַבֶּרת הספר מציעה לקשט את המטריה במדבקות צבעוניות, ובאמצעים פשוטים זכינו גם בהוראות פעולה (החיוניות לכל מצב מצוקה) וגם בפתרון לבעיה הספציפית. למזלו של אופיר, המטריה של אבא עמידה, חזקה ויעילה יותר מן המטריות הקטנות, כך שאופיר זכה גם ביתרון ממשי על חבריו. זו הזדמנות לדון עם הילדים על ההבדל שבין הצורה החיצונית לבין המהות.

          אפשר להפוך ליתרון גם את העובדה שמישהו 'פִספֵס' בשלבי הפקת הספר, והמטריה המצוירת אינה זהה בצבעה למטריה המתוארת בטקסט. הילדים יזהו את הטעות, ואנחנו ננצל גם אותה כבסיס לשיחה, ואולי נגזור לנו מטריות קטנות מנייר אפור, נקשט אותן במדבקות ו"נתקן" לעצמנו את העותק שרכשנו.

 

 

רִנָּה עוֹשָֹה דְּבָרִים מְעַנְיְנִים

מאת: יעל איכילוב

איירה: טלי מנשס

בהוצאת עם עובד

לרבים נדמה שהעבודה שלהם משעממת, ואי שם בחוץ הדשא של השכנים יותר ירוק והעיסוק שלהם יותר מעניין וּמרָתֵּק. רינה החפרפרת יצאה לחפש לעצמה הרפתקאות מסעירות, והתברר לה מה שידוע לכולנו - יעסוק איש איש במלאכתו המתאימה לו. מֶסר זה מופיע בספרים רבים, אך תמיד יש מקום לחזור ולדוּן בו מכל אספקט שהסופרים ממציאים. הדבר שמחזיר את רינה משיטוטיה בעולם אליבא דספר זה, הוא לא הלְקָחים אלא הגעגוע, וגם רגש זה מניע את כולנו. בדרך נלמדים דברים חדשים - לזמזם ולקרקר, לצלול ולנקר, להיעקץ ולטעום דבש - ממש כמו בחיים. הציורים נעימים מאוד.

         

         

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד