פעילות קהילתית מוסיקלית - בנתנ
פעילות קהילתית מוסיקלית - בנתנ

מדור דרכי עבודה

את היוזמה הראשונית לכתבה זו תכננתי ביחד עם שמחה בכר-פלוטקין ז"ל, שהייתה מפקחת על גני-הילדים הממלכתיים בנתניה וזאת במחשבה להציג דגם של פעילות קהילתית שמוצאה בגן-הילדים. שמחה חלתה ונפטרה ולפיכך החלטתי לספר על הפעילות המוסיקלית בנתניה בעזרתן של שלוש שותפות פעילות: אדית דוידסון - מדריכה שעבדה לצידה שנים רבות; חדוה פוזננסקי - שמחליפה כיום את שמחה וורדה פרי, מנהלת מרכז המוסיקה על-שם נתנאל, שהייתה השותפה המקצועית של שמחה.

שירת המקהלה

הקמת מקהלה של גננות הפועלת באופן קבוע ורציף היא אחד המפעלים האחרונים בתהליך קהילתי מקיף שנולד בגני-הילדים.

המקהלה מונה כ-20 גננות בניצוחה של שרון רם, המנצחת של מקהלת מורן הצעירה והמלמדת גם את ילדי הגנים במרכזי ההעשרה בשכונות של נתניה.

בעיר נתניה התגבשה תרבות מוסיקלית עשירה המתבטאת בסדרה של פעילויות לחינוך מוסיקלי לכלל הקהילה. בכתבה זו נתמקד במפעל "שבוע המוסיקה" המתקיים מזה ארבע שנים. הוא התפתח מיום המוסיקה והמחול הארצי הנוהג בישובים רבים. בנתניה הוא הורחב לחגיגת צלילים הנמשכת שבוע ימים.

להלן נתאר את האירועים המוסיקליים המתקיימים בשבוע המוסיקה.

· קונצרט-גן

מספר גנים מארחים את שאר הגנים לקונצרט-גן: גן אחד מנגן וגן שני מאזין. ההכנות לקונצרט נפתחות עם תחילת שנת הלימודים במסגרת החינוך המוסיקלי לו זוכים ילדי הגנים. כשמתקרב מועד הקונצרט מכינים תוכנייה והזמנות. תוכנית הקונצרט משלבת קטעי יצירות קלאסיות, יצירות ישראליות עכשוויות ומוסיקת עולם.

· נגני רחוב

שמחה והגננות הקימו "סיירת מוסיקה". הגננות סיירו ברחובות העיר והציעו לנגנים להמיר את זירת הרחוב בבמה של הגן. גנים רבים נהנו לארח אותם והאמנים שמחו על הגיוון. מיותר לומר מה לומדים הילדים ממפגש זה.

· שלושה דורות נפגשים לעשייה מוסיקלית

אחים, הורים, סבים וסבתות מוזמנים ליטול חלק בפעילויות השונות בגן. אלה מביניהם שהמוסיקה היא מקצועם מוזמנים לגנים נוספים. גם כאן פועלת 'סיירת הגיוס'. פעילויות אלה מתקיימות גם בשעות הלימוד וגם אחר-הצהריים.

· יחד בנגינה - ילדים ונוֹער מנגנים לילדי הגנים

תלמידי הקונסרבטוריון העירוני בניהולו של מוטי מרון באים לנגן בגנים ואף מגישים קונצרטים מוסברים בהיכל התרבות בשעות אחר-הצהריים להורים ולילדים.

· שיתוף הקהילה בעשייה המוסיקלית

ילדי בתי-הספר שלהם תזמורת מנדולינות או הרכבי מחול או תזמורת של כלי הקשה ומקהלות מופיעים באולם של 'אשכול פיס' בפני ילדי הגנים.

· מופעי מוסיקה מקצועיים

ועדה המורכבת מגננות ומורות למוסיקה, בתמיכת המחלקה לגנים בעירייה, בוחרת מופעי מוסיקה ההולמים לילדי הגנים. בין היתר הופיעו נגן התופים, ארה'לה קמינסקי, מקהלת מורן הצעירה באופרה "שעונים" ויעל ארנון במופע ג'ז.

· צלילי החצר

בעשרה גנים מופעלת על-ידי הילדים תחנת רדיו, המשדרת בשבוע המוסיקה כ-20 דקות מדי יום.

· מוסיקה בין קהילות

הקהילה הצליחה לקשור קשר עם קהילה נוספת. תזמורת כלי נשיפה של בתי-הספר מלוד בניהולו של נחמן יריב, הגיעה ל'אשכול פיס' בשכונת נורדאו ו-60 חבריה הופיעו בפני הגנים.

· הילדים מנגנים לגננות

בשנתיים האחרונות אנו מקיימים אירוע שבו ילדי הגנים מופיעים בפני ציבור הגננות בעיר בקונצרט המוקדש לכבודן.

ניתן לומר כי המוסיקה הפכה להיות שפה מגשרת ומחברת בנתניה: בין ילדים, בין דורות, בין תרבויות, בין קהילות. הילדים והגננות שותפים למסע תרבותי של הכרת יצירות מוסיקליות ופיתוח היכולות ליהנות הנאה פעילה מסגולות המוסיקה. כך נתרמים גם הדימוי העצמי של הילדים, ההכשרה שלהם לקראת חיים בקהילות וכך הם מתחנכים לצרכנות תרבותית מושכלת.

פתחנו בשירת המקהלה של הגננות ונסיים באיזכור אירוע: בסדר ט"ו-בשבט תשס"ג שרה מקהלת הגננות את השיר שכתב ברוך חייט לפסוקים מתהילים ל"ד (י"ג-ט"ו) "מי האיש חפץ חיים". לשמחה בכר-פלוטקין היה תפקיד סולו בשירת המקהלה, כמו במפעלי חינוך ותרבות רבים שנולדו בגני-הילדים. שירת חייה נפסקה, אך הניגונים נשארו איתנו.

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד