בפתח החוברת
בפתח החוברת

בזמן גיבוש  הגיליון החליף סדר דברים חדש  את ימי חופשת הקיץ השלווים. המלחמה בצפון

השתלטה על כולנו, גם על ילדי ישראל. לבנו עם הנפגעים. לקראת פתיחת שנת הלימודים הקרובה, עם הפסקת האש, אנו מצפים להתחלה חדשה. שתהיה זו שנה טובה, שלווה ומחבקת לכולנו.

מאמרה של רינה מיכאלוביץ פותחת את החוברת ובו מוזכרים מחנכים והעקרונות החינוכיים אשר הנחילו למחברת המאמר. לקראת פתיחת שנת הלימודים אנו לומדים על ההתחלות הקשות ומדוע הן קשות במאמרה של  שרה תאומים.

הנושא המרכזי בחוברת הנוכחית היא איכות הסביבה ודאגה ליצירת עולם בר קיימא. אם נדמה את  היקום שלנו למכונה משומנת אז  נבין כי כולנו למעשה ברגים במכניזם זה, כאשר לכל אחד ואחת תפקיד בשמירה על היקום. נדאג להעשרת איכות חיינו כי זאת הדרך היחידה ליצור לנו ולילדינו שאחרינו מקום שטוב לחיות בו. חינוך דור העתיד לנושאים אקולוגיים הינו משימה ראשונה במעלה.

סיפורם של מר זיהום ומר אויר מאת הדסה קפלן מעוררים את הנושא . בהמשך  מודגש כי כדור הארץ בידינו לטוב ולרע ועדיף שנלמד לטפח אותו במאמרה של נורית קרמר. גננות משלוש ערים מספרות על יוזמות אשר נערכו בגנן בהקשר אקולוגי: בגני פתח תקוה – מאת יפה גלילי, בחולון – מאת רונית שמולביץ ואיילה שמואלביץ, ובגני הילדים בראשון לציון-  מאת אורית קריבוי, רינה בוחבוט, אפרת ברוך ושולה ידיד. באזור תל אביב פועל 'בית בטבע' ,מרכז פעילות לגני הילדים על כך במאמר של ברברה אנדרס, רונית לוריה וקים שר. ניתן לנצל משאבים טבעיים מבלי להזיק לסביבה –שמש היא שימושית –שמשימושית- דורית גרינבאום וסילביה כלוצקר. ליד מודיעין הוקמה חווה אקולוגית אשר מארחת את גני הסביבה – מאת לוי עדי
איכות סביבה לאן? מספר נתונים על המצב הקיים מאת אהוד שטיין. מידע נוסף בנושא ניתן לקבל מחוזר מנכ"ל תשס"ד, ובהמשך מובאת רשימה למרכזים ופעילויות לשמירה על הסביבה.

על חגיגות לקרית אתא אשר מלאו לה שמונים שנה – אסתר טננבאום, סברינה יזהר סיגלית שיש.

בפרק עיון ומעש, מובאות כתבות בנושא החינוך החברתי בגן מאת ד"ר קלודי טל, והתנועה שלנו ושל הילדים. אריאלה סביר על החינוך לתנועה מנקודת מבטה כמדריכת פרחי הוראה, ודן לסרי המתמקד בתנועה הטבעית של הילד בגיל הרך.

המדף לילד מציג ספר ואת נושא בת הים מאת ד"ר אילנה אלקד להמן. על ספר חדש מאת ד"ר פנינה פרנקל כותבת ד"ר יהודית גלוזמן.

לסיום מדורינו הקבועים : באגף לחינוך קדם יסודי,  במועצה לשלום הילד , באגודה הישראלית למען הילד בגיל הרך ובמחלקה לגננות.

מאחלת לכולכם קריאה מהנה ומעוררת מחשבות

 

שנה טובה


אילנה מלחי
חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד