מסד (אחזקות) בע"מ- סיפורה של אגודה שיתופית מסד.
מסד (אחזקות) בע"מ- סיפורה של אגודה שיתופית מסד.
29/11/2009

בשנת 1930 יסדה הסתדרות המורים אגודה בשם: מסד חברה הדדית להלוואות וחסכונות בע"מ, שמטרתה היתה להעמיד הלוואות בתנאים נוחים לעובדי הוראה חברי הסתדרות המורים. ההון היסודי של האגודה הושקע ע"י הסתדרות המורים וחברי הסתדרות המורים שביקשו לקבל הלוואות מהאגודה הצטרפו אליה כחברים, ושילמו דמי חבר בסכומים קטנים. 

 

עפ"י תקנות האגודה, ובהתאם לפקודת האגודות השיתופיות, חבר שהצטרף לאגודה זכאי לפרוש ממנה, לאחר שהחזיר את ההלוואה שקיבל. במקרה זה היו דמי החבר ששילם  מוחזרים לו בתוספת הצמדה. 

 

ברבות הימים והתפתחות המשק, לא היו לאגודה אמצעים מספיקים לפעול בהיקף מלא, לא היה בידה הון מספיק שיאפשר מתן הלוואות בתנאים מועדפים, ולכן החליטה האגודה להפסיק את פעולותיה העצמיות והקימה יחד עם בנק הפועלים בע"מ את בנק מסד בע"מ. הבעלות בבנק התחלקה כך: לבנק הפועלים 51% ולאגודה 49%. בנק הפועלים העמיד לרשות בנק מסד בע"מ הון נוסף, שיאפשר פעילות בנקאית רחבה לטובת חברי הסתדרות המורים. 

 

בפועל, הפסיקה האגודה את פעילותיה, ולא היה יותר טעם לקיומה כגוף עצמאי פעיל והיתה אמורה להתפרק לאחר שבנק מסד בע"מ רכש את כל הפעילות הבנקאית של האגודה. 

עפ"י תקנון האגודה, במקרה של פירוק, היה רכושה של האגודה ואחזקותיה בבנק מסד בע"מ מועברים להסתדרות המורים, שיסדה את האגודה והשקיעה את ההון הראשון, ואילו חברי האגודה, ששילמו דמי חבר, היו זכאים לקבל רק את הסכום שהשקיעו, בצירוף הצמדה חלקית. בפועל - סכומים זניחים ביותר. 

 

למרות שהסתדרות המורים היתה זכאית לקבל, לאחר הפירוק, את כל נכסי האגודה, החליטה הסתדרות המורים לוותר על מחצית זכויותיה ולהקנות מחצית התמורה למי שהיו חברי האגודה לשעבר. 

 

הסתדרות המורים פנתה לרשם האגודות השיתופיות בתוכנית שתאפשר את השינויים המתאימים. 

  

לאחר חקירה ובדיקה, אישר רשם האגודות את התוכנית שקיבלה גם את אישור בית המשפט, בנק ישראל והפיקוח על הבנקים בסופו של יום הועברו נכסי האגודה, שכללו בעיקר 49% ממניות הבעלות בבנק מסד בע"מ לחברה בשם מסד (אחזקות) בע"מ, שבאה במקום האגודה והבעלות בחברה התחלקה 50% להסתדרות המורים ו- 50% לחברי האגודה לשעבר באמצעות הנאמנים עו"ד משה שליט ורו"ח אלי שפלר, הפועלים לטובת חברי האגודה, שנתבקשו לאתר את חברי האגודה לשעבר ולהעניק להם את זכויותיהם באחד משני האופנים.
 

 

א. לקבל מניות בחברת מסד (אחזקות) בע"מ במקום דמי חבר באגודה.

 

ב.  ב. לקבל תמורה כספית, בסכום ריאלי, עבור דמי החבר בעבר כאשר הם נקבעים עפ"י ההון העצמי של בנק מסד במועד פדיון המניות.
 

 

נכון להיום קיבלו אלפי חברים לשעבר את התמורה הכספית הנאותה עבור השקעתם הנומינלית בעבר, ומדי שבוע ושבוע מאתרים הנאמנים חברים נוספים ומקנים להם את הזכויות. 

 

התוכנית שהגישה הסתדרות המורים לרשם האגודות לבית המשפט היטיבו את זכויותיהם של חברי האגודה לשעבר כי בתנאים אחרים האגודה שהפסיקה לפעול כמוסד אשראי, היתה מתפרקת ונכסיה היו עוברים להסתדרות המורים שיסדה את האגודה והשקיעה את ההון הראשוני וכאמור חברי האגודה לשעבר היו זכאים רק לקבל את הסכום הנומינלי שהשקיעו ובהצמדה חלקית, שסכומו הכולל, במחירי היום, הוא 500 ₪. 

 

חברת מסד (אחזקות) בע"מ פרסמה בעבר וממשיכה לפרסם בעיתונות היומית ובעיתונות של הסתדרות המורים (הד חינוך, שיעור חופשי) ובחדרי המורים מודעות על זכויותיהם של חברי האגודה לשעבר ובעקבות זאת פונים מדי שבוע חברים לברר את זכויותיהם. 

 

פרסום זה באתר הסתדרות המורים מכוון למטרה זו וחברי האגודה לשעבר (גם יורשיהם) מוזמנים לפנות לחברת מסד (אחזקות) בע"מ.

                                      לפנייה באתר לחצו כאן.

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד