בפתח החוברת
בפתח החוברת

 

לחברותינו הגננות,

שנות האלפיים בפתח וניצני שלום נראים בארץ.

עם כאב המחיר ובתקווה לשלום אמת,

שיביא פריחה מחודשת לחברה ולחינוך בישראל.

המחלקה לגננות ומערכת הד-הגן

 

בפתח החוברת

 

חוברת ב' לשנת תש"ס תגיע אל מנויינו בינואר 2000, זמן היסטורי, פתחו של מילניום חדש. המאמר הפותח של הגב' דליה לימור, מנהלת האגף לחינוך קדם-יסודי, הוא בבחינת צפי אודות הגננת העתידית. מערכת החינוך כולה חדורה בהכרת הצורך להיערך לעולם המורכב שלקראתו נידרש להכין את ילדינו.

את הדהרה המואצת לעולם של מחר, עוצרים הילדים בני השלוש הנכנסים בהמוניהם אל המערכת כשחלקם טרם נגמלו מחיתולים ועדיין אינם שולטים בצרכים. ציבור הגננות שלנו מתמודד עם קליטתם של "ילדי רבע לשלוש" בגנים. נושא זה נדון בהרחבה במאמר של הפסיכולוגית ד"ר קלודי טל, המחזיר אותנו אל תהליכי הסוציאליזציה הבסיסיים ואל השינויים שחלו בגישות לגמילה, עניין המהווה תנאי הכרחי לתהליך חינוכי נאות. רק אם מתקיים תנאי זה, אפשר להמריא אל עולמות המדע והטכנולוגיה.

מאמרים בנושא המחשב: של ד"ר ניר-גל ופרופ' קליין מאוניברסיטת בר-אילן בדקו את תיווכו של המבוגר בפעילות מחשב של ילדי גן וטלי יוגב ממכללת סמינר הקיבוצים מביאה סקירה על הטמעת המחשבים בגני-הילדים. מושגים ודרכי הוראת המתמטיקה נדונים במאמרים של ד"ר דינה שטכל ותלמה גביש.

במדור דרכי עבודה -  אוסף עשיר ומגוון של עשייה בגנים, החל מהקמת אתר אינטרנט בגן של מיכל גורדון, למידת חקר בגן של יהודית אייל, פרויקט שנתי מרשים שהסתיים ב"שוק גן" בשכונת עין כרם שאירגנו ילדי גן המעיין, נושאים לימודיים הקשורים בבישול ובהרגלי תזונה נכונים, חגיגת ספר בראשית בגן ממ"ד ותכנית לילדים ולהוריהם במרכז הפעו"ט, שבקרית טבעון.

על המדף -  ספר הדרכה למחנכות במעונות "טיפוחון" -  במהדורה חדשה ומעודכנת, מקלונים -  מערכת רב-תכליתית והנחיות להפעלות שונות ומגוונות וספר ילדים, פרי-עטה של גננת בגן משולב.

ומדורינו הקבועים -  תגובות ורשמים, באגף ובמחלקה.

לסיום ברצוני לפנות אל חברותינו הגננות, המפקחות ואנשי הגיל הרך במכללות שלא השתתפו בגליון המיוחד של הד הגן בנושא רג'יו אמיליה. מערכת הד-הגן מצפה לתגובות ולכתבות בעקבות רג'יו אמיליה. חברות שהיו בסיור וחברות שקראו את הגיליון המיוחד שהוקדש לרג'יו -  כל יוזמה חינוכית שמתפתחת בהשראת רעיונות חינוכיים האופייניים לרג'יו תתקבל בברכה במערכת הד-הגן.

מרים סנפיר

 

חדשות
דלג על חדשות

חדשות

התחל עצור
8
26/10/2020
בקרת תקן ומבחני מיצ"ב לא יתקיימו בשנה"ל ...
8
25/10/2020
בימים האחרונים החלו להיכנס לגנים בקרים מטעם משרד ...
8
21/10/2020
ועדת חינוך משותפת
8
15/10/2020
הסדרת העבודה של הסגל האקדמי
8
15/10/2020
ברצוני לעדכן אתכם כי הסתדרות המורים מקיימת ...
שלבי חינוך
דלג על שלבי חינוך
Banners
דלג על Banners
עבור לתוכן העמוד